Кожна нація, кожен народ має свої традиції, що вироблялися впродовж багатьох століть, освячені віками і становлять національну культуру, яка складається з цінностей, витворених як минулим, так і сучасними поколіннями.
Народ із покоління в покоління передає свій соціальний досвід, своє духовне багатство, свої історичні надбання, створюючи тим самим свою, тільки йому притаманну, культуру.
Через систему традицій та звичаїв він витворює себе, свою духовну, народну культуру, свій характер, національну психологію та самосвідомість у своїх дітей.
Саме тому, у дошкільному закладі № 18 приділяється особлива увага народознавчому напрямку, а саме: вихованню у дітей любові до Батьківщини, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, ознайомленню дітей з народними звичаями та традиціями, ознайомленню з народно-прикладним мистецтвом; ознайомленню з історичним минулим рідного краю.
Увесь навчально-виховний процес будується на основі шанобливого ставлення до національної гідності людини, її культури, мови.
В закладі створена «Українська світлиця», яку педагоги разом з дітьми і батьками облаштували предметами народного декоративно-вжиткового мистецтва, що спонукають дітей до усвідомлення ними їх національної приналежності, символізують Українську державу.
Малята залюбки відвідують їх. Вони одразу потрапляють у світ традицій матеріальної та духовної культури нашого народу.
Цей куточок став постійним місцем проведення занять з народознавства. Вже саме перебування дітей в атмосфері народних звичаїв налаштовує їх на мажорний лад, викликає позитивне почуття, бажання дізнатись про цікаві речі у бабусиній оселі. Це декоративні тарілочки,керамічні іграшки, вишиті рушники, серветки, сорочки, які вишивали наші матері та бабусі. Велика піч, що оздоблена українським декоративним розписом, є улюбленою у дітей. Вона створює уявлення про перебування у селянській хаті - такій, у якій мешкали наші діди-прадіди. На печі, як годиться, розкладені глиняні глечики, горщики, гарбузи. А поряд на миснику,— інший керамічний посуд, що розмальований за традиціями українського декоративного розпису: тарілка, миска й полумиски, кухлі, барильця, куманці тощо. Крім предметів та виробів національного мистецтва в куточку знаходяться вироби, які виготовляють і використовують в народі відповідно до обрядових циклів (осіннього, зимового, весняного, літнього).
При ознайомленні дітей з державною символікою, у них формується почуття свідомого громадянина України, здатного захищати її незалежність, а також йде розяснення ідейної суті державних символів і правил їх використання, виховання почуття поваги до них.
В Світлиці діти закріплюють знання про нашу Батьківщину, її народ, про українську мову. Вивчають народну мудрість – пісні, приказки, прислів'я, казки, загадки, слухають у записі народні пісні та колискові.
Люблять діти і вечори розваг, це насамперед українські народні та християнські свята: Різдво, Великдень, Трійця, до яких діти вивчають віршики, колядки, щедрівки, веснянки.
Тут дітей знайомлять з українськими письменниками, національними героями, читають легенди, розповідають про національні символи-обереги: віночок, рушник, калину та ін.
Проводяться з дітьми також і українські народні рухливі ігри.
Ми будемо надалі виховувати почуття патріотизму і любові до власної держави, допомагати усвідомлювати свою приналежність до рідного народу, його історії, культури і традицій.
Тож, нехай знання свого родоводу, історичних та культурних надбань предків стануть у нагоді не лише для піднесення національної гідності, а й для використання кращих традицій у практиці виховання підростаючого покоління.(фото)
Коментарi